Vykurovanie pomocou kotlov na drevo

Vykurovanie je jedna z častých otázok v prípade, že si idete stavať dom. Budete to vykurovanie na tuhé palivo? Drevo, pelety, brikety? Alebo siahnete radšej po elektrickom či plynovom kotly? Možností je mnoho, otázne len je, čo môžete využiť a koľko chcete investovať do počiatočných nákladov. Je samozrejme logické, že v prípade, že bývate v mieste, kde nie je možné sa napojiť na zemný plyn, asi ťažko budete premýšľať o možnosti zavedenia vykurovania pomocou plynového kotla. Tak aké možnosti teda ponúka dnešný trh v prípade vykurovania?

oheň

Plynový, elektrický alebo kotol na drevo?

Každá z týchto možností má svoje výhody a nevýhody. Ako všetko. Plynový kotol je veľmi pohodlní vykurovanie. Je to možnosť, ktorá je pomerne lacná, nakoľko zemný plyn ešte nedosiahol vysoké ceny a zároveň pohodlná. Je však pravda, že zriaďovacia cena ako prípojky zemného plynu tak aj samotného plynového kotla je vyššia. Avšak potom s vykurovaním naozaj nemáte veľké starosti. Stačí pomocou termostatu zapnúť kúrenie. Ďalšou alternatívou je elektrický kotol alebo elektrické vykurovanie.

To sa najčastejšie používa v miestach, kde nie je prístup k plynu a zároveň si nemôžete dovoliť kotol na drevo. Keďže elektrina je už takmer všade, aj toto je jedna z možností vykurovania. No a treťou možnosťou sú kotly na drevo. Respektíve vykurovanie tuhým palivom, kde spadá drevo, brikety, pelety. Typov kotlov na drevo je už v dnešnej dobe naozaj mnoho, splyňovací kotol na drevo, kotly na drevo so zásobníkom. Podľa toho, čo hľadáte si viete aj vybrať kotol na drevo.

dřevo

Dnes už veľmi obľúbení splyňovacie kotly na drevo alebo kotly na drevo so zásobníkmi sú veľmi častou voľbou. Kotly na drevo so zásobníkmi majú veľkú výhodu v tom, že suché a dobre pripravené drevo naukladáte do zásobníka a pokojne môžete ísť spať alebo ísť do práce a keď sa vrátite budete mať v domácnosti teplo. Žiadne komplikované prikladanie dreva každú hodinu už v dnešnej dobe nehrozí. Technológie napredujú a rovnako je to aj kotlami na drevo.
Ak ste sa rozhodli pre vykurovanie kotlom na drevo, majte na pamäti, že budete potrebovať na zimu zásobu dreva, ktorú si buď zabezpečíte sami alebo si ju jednoducho zakúpite. V každom prípade vykurovanie kotlami na drevo je pomerne lacné.