Páni na slovíčko – rakovina prostaty sa môže týkať aj vás

Prostata je žľaza, ktorá je tvorená 30 –timi až 50 – timi malými žľazami. Nájdete ju pod močovým mechúrom medzi konečníkom a koreňom penisu. V organizme zohráva dôležitú úlohu v oblasti reprodukčného systému. Práve v nej sa produkuje prostatická tekutina, ktorá vyživuje spermie, vplýva tak na plodnosť mužov. To ale nie je všetko. V prostate sa spája močová trubica a semenné kanáliky. Ďalšou funkciou tejto žľazy je zabraňovanie prieniku spermií do mechúra a moču do semenných kanálikov.

rakovina

Ochorenia prostaty.
Najznámejším ochorením prostaty, alias  predstojnej žľazy je rakovina. To že toto ochorenie máte ani nemusíte tušiť. Môže trvať 10 až 20 rokov kým si všimnete prvé symptómy. A ak ich nebudete brať vážne môže vás to stáť život.

Zákerné ochorenie.
S týmto onkologickým ochorením môžete žiť niekoľko rokov bez toho aby sa akokoľvek prejavilo. Ak sa objavia prvé príznaky je to väčšinou znak rozšírenia rakoviny do okolitého tkaniva a orgánov. Napadnutý môže byť močový mechúr, hrubé črevo, kosti.

Symptómy.

  1. Problematické močenie – neschopnosť vymočiť sa, slabý prúd moču, bolesť pri močení – zväčšená prostata tlačí na močovú trubicu a spôsobuje tieto problém.
  2. Krv v moči, prípadne v semene
  3. Kosti – častejšie zlomeniny, bolesti kostí sú znakom toho, že rakovinové bunky sa dostali do kostí. Ako prvé sa tieto bolesti objavia v panvových kostiach, čo zároveň spôsobuje aj dosť nepríjemný pocit v tejto oblasti.
  4. Impotencia – problémy s dosiahnutím, alebo udržaním ejakulácie

nebezpečí
Ako prvé sa vždy objavujú problémy s močením. Rozhodne ich nepodceňujte a pri akomkoľvek probléme vyhľadajte urológa. Vyšetrenie vám zaberie pár minút ale môže vám zachrániť život. Ak sa toto ochorenie podchytí včas dá sa úspešne liečiť.

Nemusí to byť vždy rakovina.
Podobné, takmer identické prvé symptómy sa objavujú aj pri zväčšenej prostate. Ide o nezhubné ochorenie žľazy, ktoré sa objavuje takmer u každého druhého muža.