Dobrý náter predĺži životnosť dreva

Drevo je kvalitný materiál, ktorý vyzerá prirodzene a efektne. V dnešnej dobe, keď ľudia kvôli cenovej dostupnosti preferujú plasty a rôzne iné lacnejšie materiály, je drevo tou drahšou voľbou, no určite nám zaručí dlhšiu životnosť a krajší vzhľad na dlhú dobu. Aby drevo aj po rokoch vyzeralo stále rovnako dobre, je nevyhnutný kvalitný náter na drevo.

textura dřeva

Nové či staré drevo – každé potrebuje pravidelnú starostlivosť

Či už sa jedná o nové alebo staršie ploty, drevené fasády, obklady alebo iné drevené povrchy, každý jeden je potrebné natrieť kvalitným náterom. Pri novom dreve je najdôležitejšia prvotná impregnácia dreva, ktorá vsiakne do dreva a ochraňuje drevo v prvom rade proti biologickým škodcom. Taktiež je vhodné ako prvotný použiť fungicídny náter, ktorý drevo chráni pred hubami a plesňami, nakoľko drevo je háklivé na vlhkosť. Následne môžeme aplikovať vrchný náter, ktorý drevo chráni pred poveternostnými vplyvmi, UV žiarením a mechanickým poškodením. Ako vrchný náter môžeme použiť lazúru alebo farbu na drevo. Obidve možnosti majú svoje výhody.

světlé dřevo

Lazúry zanechajú viditeľnú štruktúru dreva, prepúšťajú paru, ľahko sa aplikujú, drevo len jemne zafarbia, sú ochranou proti poveternostným vplyvom a odolávajú chemickým čistiacim prostriedkom. Pri aplikácii vrchnej farby zaniká prirodzená štruktúra dreva, neprepúšťa paru, prekryje aj menej pekné alebo poškodené drevo, no opakovaný náter môže byť náročnejší, nakoľko je potrebné odstrániť ten predchádzajúci. Drevo je vhodné ošetrovať na jar alebo na jeseň, nakoľko príliš vysoká alebo nízka teplota, resp. dážď by mohli zmariť výsledný efekt.Náter na drevo aplikujeme štetcom alebo valčekom, vždy v dobre vetrateľnej miestnosti. Drevo musí byť vždy suché a čisté. Je vhodné náter pravidelne opakovať. Drevený záhradný nábytok ošetrujeme olejom, takýto náter je potrebné aplikovať minimálne raz ročne, ideálne pred sezónou. Pokiaľ sa sami v náteroch nevyznáme, mali by sme si dať poradiť od odborníkov na https://carodreva.sk, ktorí nám poradia s výberom podľa toho, kde sa drevo nachádza a aký konečný vzhľad požadujeme.