S týmto tukom budete chudnúť jedna radosť

Zbaviť sa tukových zásob v tele znamená znížiť hmotnosť. Pravdou je, že je ľahšie si tieto zásoby urobiť, než sa ich zbaviť. Ale pozor… nie každý tuk v ľudskom organizme je zlý. Od prírody sme do daru dostali druh tuku, ktorý nás chráni nie len pred chladom ale aj obezitou.

otužování

Čo o tukoch neviete.
V tele máme tri farebne rôzne druhy tukov. Kým jeden nám spôsobuje rôzne zdravotné problémy, ďalší sa stará o naše telesné teplo.
Biely tuk– tento druh tuku sa v organizme ukladá keď dochádza k vyššiemu príjmu energie a jej nižšiemu výdaju. Ak prijmeme viac energie (vo forme stravy) než jej vydáme (pohybom) dochádza k jej premene. Vo forme bieleho tuku sa uloží v tele do zásoby. Takto uložený slúži ako zdroj energie, ktorú by náš organizmus v prípade potreby (dlhšieho hladu) potreboval pre zaistenie správneho fungovania orgánov. Nakoľko v dnešnej dobe hladomor nehrozí odráža sa to na našich postavách nadváhou až obezitou.

Hnedý tuk– vďaka nemu drobné hlodavce prežijú teploty pod bodom mrazu. A máme ho aj my. S týmto druhom tuku sa narodíme. Zaisťuje nám teplo. Čím sme starší tým ho máme menej. Je to na úkor zlej životosprávy, zlého stravovania, nedostatku otužovania atď – čo je dosť škoda. Čím viac máme hnedého tuku, tým rýchlejšie spaľujeme biely tuk a netrpíme pocitom zimy.
Hnedý tuk obsahuje veľké množstvo mitochondrií. Tie vyrábajú z tuku a glukózy energiu a teplo pre celé telo. Len 100 g hnedého tuku za jeden deň spáli až 1000 kalórií.

obezita

V našich telách sa nachádza len cca 50 g tejto látky. Nájdeme ho v oblasti krku a hornej časti chrbtice a hrudníka. Ľudský organizmus ho neprodukuje. Dostali sme ho do vienka pri narodení a je na nás ako s ním hospodárime.
Béžový tuk– je niečo medzi bielym a hnedým tukom. Získame ho cvičením, správnym stravovaním a otužovaním z bieleho tuku. Tento tuk funguje podobne ako hnedý, len s menšou intenzitou. Spaľuje biely tuk a glukózu na výrobu tepla a energie, ale nie v takom rozsahu ako hnedý.