3D tlač

Bežnú tlačiareň má dnes doma snáď každý. Boli však časy, keď bola skôr vzácnosťou a vlastnilo ju len zopár jedincov a služby tlače dokumentov, fotografií poskytovali špecializované firmy. Podobná situácie dnes vládne vo svete 3D tlače. Takéto služby dnes poskytujú skôr úzko špecializované spoločnosti. Prekvapením pre vás môže byť, že túto unikátnu tlačiareň môžete mať aj doma. Značiek a vyhotovení je v poslednom čase ako húb po daždi, a tak je možno otázkou času, kedy sa táto novinka dostane aj k vám.

technologie.jpg

Ako to funguje?
Určite premýšľate, ako taká technológia môže fungovať. Kým bežná tlačiareň, tlačí vami napísaný text alebo fotografiu na papier (v dvojrozmernom formáte), 3D tlačiareň využíva na výstavbu tlačeného objektu prevažne plastovú strunu, ktorú teplom taví a formuje do požadovaného tvaru. Ešte jednoduchšie si to môžeme prirovnať k presnej práci tavnej pištole, s ktorou väčšina z nás už určite mal skúsenosti. Materiál je tavený a vypúšťaný na presné miesta, čím vznikne požadovaný predmet.

moderní technologie.jpg

Premeniť predstavu na objekt
Trojdimenzionálna tlačiareň samozrejme nevie čítať myšlienky a svoju predstavu musíte najskôr predstaviť dizajnérovi, prípadne ak máte chuť a záujem učiť sa nové veci, vyskúšajte si navrhnúť vlastný predmet. Na internete môžete nájsť množstvo aplikácií a programov, od jednoduchých až po profesionálne, ktoré dokážu vytvárať trojrozmerné objekty.
Ak už je váš objekt hotový a do bodky spĺňa vaše predstavy, prichádza na rad samotná 3D tlač. Služby trojrozmernej tlače sa pomaly rozširujú aj na Slovensku a táto technológia ma nepochybne veľký potenciál do budúcnosti.
Plusy a mínusy služby
+ plná kustomizácia výrobkov, ktorá vám umožní do detailu dostať to, čo chcete
+ vysoká kvalita, pevnosť a presnosť tlač vďaka tejto modernej technológii
– dlhý čas tlače, pretože predmet je vyrábaný z vrstiev o hrúbke niekoľko desatín mm
– obmedzená veľkosť výrobkov, ktorá je daná technickými parametrami tlačiarne