Rozdielna hokejová výstroj pre hokejistov? Určite áno

Hokej je dynamická a tvrdá hra, kde hokejová výstroj musí mať svoje pevné miesto. Otázkou však je, či je nejaký zásadný rozdiel medzi hokejovou výstroju útočníka, obrancu či brankára. Tak skúsme si to rozobrať a zistiť, ktorý hráč potrebuje akú výstroj. Je prilba pre všetkých rovnaká? A čo taká hokejka? V každom prípade, hokejová výstroj nesmie chýbať žiadnemu hokejistovi. Ani amatérovi a ani profesionálnemu hráčovi.

hokej

Hokejová výstroj pre brankára a útočníka- aký je v tom rozdiel?

Už na prvý pohľad je aj obyčajnému „dvojtýždňovému“ fanúšikovi jasné, že brankár má inú hokejovú výstroj ako útočník a obranca. Dôvody sú jasné a logické. Tak za prvé brankár je v bránke, to znamená, že je pod tlakom paľby pukov, je ostreľovaný oveľa viac a častejšie ako ktorýkoľvek iný hráč. Nie je nútený sa pohybovať príliš rýchlo, preto mu neprekáža, keď ma na sebe viac ochranných prvkov ako ostatní hráči. Prvým zásadným rozdielom medzi hokejovou výstroju brankára a ostatných hráčov je v tom, že má brankárske betóny. S tými bráni puk, aby nebolo možné mu streliť gól pomedzi nohy. Hokejistovi- útočníkovi by tieto betóny boli zbytočne, navyše by sa mu asi veľmi zle korčuľovalo. Ďalší viditeľný zásadný rozdiel vo výstroji je v rukaviciach. Hráči majú klasické hokejové rukavice rôznych strihov, v závislosti od toho, ktorý je pre nich najlepší, pričom brankár má na ruke, tzv. lapačku, do ktorej chytá letiaci puk. Na druhej ruke má zasa vyrážačku. Aj hokejka brankára a iného hráča je rozdielna. Tá brankárska je menšia, a na konci trochu hrubšia. Podstatný rozdiel je aj v prilbe. Väčšina hokejistom má prilbu, na ktorej je len úzke ochranné plexisklo na oči. Brankár má však prilbu, ktorá dokonale kryje celú jeho tvár a aj časť krku. Z dôvodu, ktorý už bol spomenutý vyššie, je viac ohrozený prípadnými strelami. Rozdielov v hokejovej výstroji medzi brankárskou výstrojou a výstrojou ostatných hráčov je viac, tie už sú však špecifickejšie.

zápas

Líši sa hokejová výstroj obrancu a útočníka?

V predošlej časti boli uvedené rozdiely medzi hokejovou výstroju brankára a ostaných hráčov. Tých bolo pomerne dosť. A čo hokejová výstroj útočníka a obrancu? Medzi výstrou týchto dvoch typov hráčov nie je žiadny zásadný rozdiel, skôr sú to rozdiely v typoch hokejok, strihoch rukavíc a podobne, ale výstroj ako taká je v zásade rovnaká.

Hokejovú výstroj pre všetkých hráčov nájdete aj na stránke www.hokejovekorcule.sk