Ukážte deťom ako funguje príroda

Deti sú od narodenia veľmi vnímavé a s radosťou spoznávajú svet. S nadšením nasávajú informácie a každá nová skúsenosť je pre malého objaviteľa nezabudnuteľný zážitok. Od nás rodičov záleží ako dieťaťu predstavíme svet prírody. Musíme ich naučiť rovnako aj to, že si faunu aj flóru musia vážiť, že zvieratka sú tiež živé bytosti.

podzim

Rovnako je nutné v nich od malička budovať ekologické povedomie a ekologicky ich aj vzdelávať. A ako sa povie, ísť im príkladom. To, že sa nevyhadzujú na zem odpadky alebo, že sa smeti triedia, recyklujú. Aj toto sa musia naučiť.
Môžete začať vysvetľovaním jednotlivých javov, no najlepšie sa učia v praxi.  Každé ročné obdobie je na pobyt v prírode ako stvorené a zakaždým odlišné. Aj my, keď sme boli malí, vždy sme sa tešili, keď nás otec vzal na huby a v pozadí sme zazreli srnku alebo objavili miestečko s lesnými jahodami. Zbierali sme rastliny a listy do herbára, skúmali sme stopy zvierat v blate a v snehu. Bolo to úžasné. Ja už ani neviem, kedy som bola naposledy v lese, ale spomínam si akú energiu ten pokoj ponúka.

zahrada

Pobyt na čerstvom vzduchu je potrebný a príroda je veľké dobrodružstvo, no len deťom treba ukázať, ako ju vnímať. Naučte deti mená zvierat a rastlín vo vašom okolí, zapojte deti do starostlivosti o domácich miláčikov. Môžete vyskúšať si zasadiť nejakú rastlinku alebo fazuľu do črepníka a spolu pozorovať ako sa v hline prebúdza život.
Lásku k prírode im môžeme vštepovať aj napríklad tak, že budete chodiť na pravidelné výlety. Rozprávajte sa ako sa ochraňuje príroda, aké sú pravidlá v národných parkoch, že odpadky sa nehádžu na zem a chránené rastliny sa netrhajú, aj keď sú pekné a mamičku by potešili. Upozornime ich aj na to, že príroda môže byť rovnako nebezpečná, ako je krásna.
Život v súlade s prírodou a ekologický prístup je dôležitý.  Ak chcete vychovať ekodieťa, sami musíte zmeniť návyky. Dieťa ich tak prirodzene prijme a bude v nich ďalej pokračovať a učiť aj svoje deti. Začnite naozaj od jednoduchých návykov, ktoré robíme automaticky každý deň. Zastavte vodu počas umývania zubov, zhasínajte nepotrebné svetlá, recyklujte odpad a neplytvajte jedlom. Múdre hospodárenie s prírodnými zdrojmi a celkové vnímanie prírody formuje osobnosť dieťaťa.