Deti treba v živote správne viesť


Dieťa hľadá svoj vzor v rodičoch
Vedieť deti zabaviť v dnešnej dobe plnej počítačových hier a televíznych rozprávok je naozaj náročné. Deti si berú vzor z dospelých. Takže ak chceme dieťa naučiť viac sa zaujímať o svet okolo seba prostredníctvom vlastných skúseností, musíme mu ukázať cestu. Pokiaľ budú rodičia večne zavesení na sociálnych sieťach a dieťa ich vidí neustále s mobilom v ruke, len ťažko môžeme očakávať, že ono bude iné. Ak sa dieťa nudí, vymýšľa. Ak príliš vymýšľa, môže to dopadnúť nie práve najlepšie. Už nejedni susedia hasili kukuricu na poli, pretože sa unudené deti rozhodli vyskúšať silu zápaliek.

sourozenci
 
Čo si rozhádžeš, to si aj uprac
Pri najmenších deťoch je normálne, že narobia okolo seba trochu neporiadku. Zoznamujú sa s okolitým svetom, ochutnávajú ho  a chytajú všetko do rúk.  Pri tých väčších deťoch však treba spozornieť. Pokiaľ sa pravidelne stáva, že po skončení nejakej činnosti Vaša ratolesť nechá veci tak, neodloží ich na miesto a začne novú činnosť, ľahko sa môže stať, že Vám pred očami vyrastie malý  bordelár. Keď si na to zvykne, je pravdepodobné, že v živote bude potom k rôznym situáciám pristupovať veľmi nezodpovedne. Práve preto ho treba už od útleho detstva učiť si po sebe upratovať hračky.

holčička
 
Spotení od bicyklovania
Mnohí dospeláci si s radosťou zaspomínajú na svoje detstvo. Vtedy neboli mobily ani facebook a oni sa vysmiati s kamarátmi naháňali vonku, až kým ich mama nezavolala na večeru. A práve bicykel bol ten najlepší spoločník, ktorý vytváral medzi deťmi priateľské putá. Čo tam po pár modrinách alebo odretých kolenách. Deti sa vtedy vracali domov vybláznené a šťastné. A vo výbornej fyzickej kondícii, čo mnohé dnešné  deti žiaľ nepoznajú.

malování
 
Návrat k tradíciám
Pokiaľ nám záleží na tom, aby naše deti strávili svoje detstvo kvalitne, mali by sme im pravidelne robiť program a ukázať im, ako sme sa hrávali my. Bicykel, hra na schovávačku, slepá baba, skákanie cez gumu alebo rôzne tvorivé činnosti pomôžu deťom nielen k výbornej kondícii ale i k rozvoju fantázie. Byť víťazom v počítačovej hre je síce skvelé, no nič nenahradí osobný kontakt s inými deťmi. Takéto detské kamarátstva pretrvávajú veľakrát naveky.