Bezcitné

• V poslednej dobe sa stáva čoraz viac populárnejším spôsob života, ktorému vravíme ako vegánstvo. Niet sa čomu čudovať, v dnešnej dobe plnej obchodov a tovaru máme na výber množstvo potravín a to rôzneho druhu. Nie sme odkázaní na zabíjačku, na vajíčka od sliepok a ani na dojenie kráv v takej miere, ako naši predkovia. Presvedčí nás o tom i článok. Ale je pravda, že množstvo dnešných výrobkov v obchode je zložených či už s mlieka, alebo vajec.

kuřátko

Prečo však píšem o mlieku a vajíčkach?
Vegánstvo je totiž prísnejšia forma vegetariánstva. Byť vegetariánom znamená, dobrovoľne vynechávať zo svojho stravovania mäso a mäsové výrobky. Vegetariáni ich nahradzujú inými alternatívami, kedy potrebné vitamíny dopĺňajú pravidelným konzumovaním ovocia a predovšetkým zeleniny, pričom k zasýteniu jedia všetko, čo neobsahuje mäso.

Vegáni však okrem mäsa odmietajú i spomínané mlieko a vajcia a skrátka všetky živočíšne produtky. Je pravda, že sliepka to vajíčko zniesť musí a krava sa musí podojiť. Tým im človek neubližuje. Lenže vegáni odmietajú už ten samotný princíp, že človek to zviera chová a drží v klietke iba k svojej obžive. Sú za to, aby aj tie sliepky a kravy mali určitú slobodu a možnosť pohybu.

slepice

Osobne mám kamarátov, ktorí sú vegáni a zo začiatku som im vravel, že odmietanie mäsa a vegetariánov chápem, ale neviem prečo by som nemohol piť mlieko a jesť vaječné výrobky. Taktiež som im vravel to, čo som už spomínal. Sliepka skrátka vajíčko zniesť musí, krava sa podojiť musí takisto aj farmár im dáva voľný výbeh.
Oni mi však vraveli, že keby to bolo tak, že tieto zvieratá vlastnia farmári, ktorí sa o ne starajú a dávajú im voľný výbeh, tak by konzumácii na vajíčok a pití mlieka nebolo nič zlého.

peníze

• Lenže ukázali mi viaceré dokumenty, kde vidíme, ako dnešná doba nemá pochopenie pre prirodzenú farmársku starostlivosť. Také sliepky i kravy sú celý život zavreté v temných budovách, stále pod zámkom bez možnosti výbehu a od malička im pichajú látky na rast, niečo ako steroidy. Teda už aj to farmárčenie je mýtus a samotná starostlivosť o zvieratá je úplne bezcitná, pričom ich „dopujú“ a celý život sú natlačené na seba v klietkach, v budovách. Farmár, príroda, vzduch, štastne pobehujúce stádo je dnes mnohokrát iba ilúzia.