Najlepšie okná pre vaše bývanie?

Viete si predstaviť váš dom bez okien? Pravdepodobne nie a bez tejto súčasti si nevieme predstaviť žiadnu budovu, ktorú pravidelne obývajú ľudia. Potrebujeme výhľad na okolie a priepustnosť denného svetla do interiéru. V neposlednom rade možnosť načerpať do priestorov čerstvý vzduch.

Ale nie je okno a okno, síce nám všetky poskytnú tieto základné vlastnosti, ale v rôznych kvalitách. V súčasnosti navyše svoj záujem smerujeme aj na dizajn a vizuálnu stránku. Vo všetkých prípadoch preto máme možnosť vybrať si okno, ktorého rámy budú vyrobené z určitého materiálu. Napríklad z dreva, plastu, hliníka, čo sú najznámejšie možnosti.

drevené okno, múrovaná stena

Drevené okná pôsobia veľmi sympatickým dojmom, naturálne a ich dizajn je obľúbený, hoci veľké mínus predstavuje ich údržba a možno relatívne krátka životnosť. Je to skôr originálny dizajnový skvost. Plastové okná sú naopak ľudovou voľbou. Veľmi známou vďaka svojej prístupnej a oproti iným alternatívam zrejme najnižšej cene. Používajú sa aj na panelákoch a bytovkách, okrem cenovej dostupnosti predstavujú tiež kvalitné izolačné vlastnosti. Ich životnosť sa odhaduje asi na 30 rokov a oproti dreveným predstavujú v podstate ľahkú a nenáročnú údržbu. Hlinikove okna cena je oproti plastovým výrazne vyššia, pretože ide o výrobu rámov z veľmi kvalitného a univerzálneho materiálu, ktorý predstavuje dizajnovú pestrosť. Možnosť použiť aj sklá veľkých či netradičných rozmerov. Je to prevedenie typické pre nadrozmerné, ale skutočne luxusne vyzerajúce okná.

žena pri okne, modelka

  • K ďalším silných stránkam hliníku sa radí jeho vysoká životnosť s odhadom na cca 80 až 100 rokov, čo je bezkonkurenčný triumf práve hliníkových okien. Použitý materiál je špecifický takisto svojou odolnosťou a ustojí aj náročnejšie podmienky, pričom nepodlieha rýchlemu vizuálnemu poškodeniu. Táto možnosť sa prevažne uplatňuje všade tam, kde je túžba po veľkých oknách, resp. atypických sklách.