Ako sa vyhnúť stresu

Stres je civilizačné ochorenie, s ktorým má skúsenosti každý jeden z nás. Je to prirodzená reakcia nášho tela na akékoľvek nebezpečenstvo. Hneď ako ho zaregistrujeme spustí sa tvorba hormónov a my sme pripravení na boj o prežitie. Skôr než si stihneme rozmyslieť ako zareagujeme pri náhlom útoku psa sa mu vďaka stresu vyhneme. Všetky hormóny, napätie a náhly nával energie z nás po pár minútach až hodinách vyprchá. Pokiaľ to funguje takto je všetko v poriadku.

stres

Chronický stres.
Neustály nával stresových hormónov (adrenalín a kortizol) môžu byť dôvodom k prepuknutiu chronického stresu a následne k depresií, pocitov úzkosti, alebo atakom paniky. Nič z toho nie je pre naše psychické zdravie dobré – práve naopak. Môže to do našich životov zasiahnuť viac než by sme očakávali.

Zbavte sa stresu.
Zbaviť sa tohto neželaného stavu môže byť celkom jednoduché. Nemusíte ani absolvovať posedenie u psychiatra. Skôr než u vás stres prerastie do chronického štádia môžete sa ho pokúsiť zbaviť niekoľkými spôsobmi.

Stravovanie
Vsaďte na zdravú stravu – ovocie a zeleninu. Posilníte tak svoj organizmus, ktorý je neustále vyčerpávaný stresujúcim stavom. Vyhnite sa nikotínu, alkoholu a kofeínu a nahraďte ho harmančekovým, alebo zeleným čajom. Obsahujú upokojujúce látky, ktoré priaznivo pôsobia na nervový systém.

Oddychujte
Dobrý a kvalitný spánok je pre regeneráciu organizmu veľmi dôležitý. Okrem toho venujte čas aj sebe. Nájdite si koníčka, zájdite na manikúru, alebo von s priateľmi – takto si najlepšie oddýchnete od bežných starostí.

Smiech lieči
Vždy keď môžete smejte sa. Pri smiechu sa do tela uvoľňujú endorfíny, ktoré prirodzene znižujú hladinu stresových hormónov.

ovocný koš

Cvičenie
Je jedno či sa budete venovať pilatesu, joge, alebo sa dáte na posilňovanie. Každý pohyb zvýši produkciu hormónov šťastia – endorfínov.

Zmeňte prácu
Ak je dôvodom stresu vaša práca zmeňte ju, alebo požiadajte o preloženie. Takáto zmena vám pomôže znova navodiť psychickú rovnováhu.