Zdravie skryté v zázvore

Zázvor pochádza z Ázie, kde liečivé účinky tejto rastliny poznajú viac než 3 tisíc rokov. Zázvor je známy aj pod názvom ďumbier lekársky a jeho prívlastok mu nebol prisúdený len tak.

zázvor

Exotika u vás doma.
Ďumbier, alebo zázvor patrí medzi exotické rastliny, ktoré si môžete pokojne dopestovať aj doma v kvetináči. Koreň plný zdravia budete mať takto vždy po ruke. Stačí si len kúpiť čerstvý a zdravý koreň zázvoru a pár dní ho nechať odpočívať na tmavom a chladnejšom mieste (v pivnici, komore,…) Po pár týždňoch začne koreň klíčiť. Koreň následne rozrežte tak, aby ste na každej časti mali 2-3 klíčky. Každú časť zasaďte do kvetináča s rašelinovým substrátom. Menšie klíčky môžete úplne zasypať zemou, väčšie nechajte trochu trčať nad povrchom substrátu.

čaj

Dajte pozor aby pôda v kvetináči bola vždy vlhká, ale pozor, rastlinu zbytočne neprelievajte. Vyrastie vám do výšky cca 70 cm. Keď začnú listy usychať (trvá to pár mesiacov) môžete odkryť časť koreňov a odrezať si toľko koľko práve potrebujete. Keď listy úplne uschnú koreň vyberte celý. Nezabudnite si z neho časť odložiť, aby ste si mohli túto zdravú rastlinu znova zasadiť a kedykoľvek znova dopriať – veď čo máme, neveríte?

Vplyv zázvoru na naše zdravie.
– Respiračné choroby – zázvor obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý vás ochráni pred prechladnutím, chrípkou, nádchou a zápalom dýchacích ciest.
– Trávenie – ak ste zjedli niečo čo vám nesadlo a trápia vás bolesti žalúdka zázvorový čaj vám istotne pomôže. Dospelým stačí ak budú chvíľu žuť očistený zázvorový koreň. Problémy so žalúdkom tak zmiznú oveľa rýchlejšie.
– Nie len na žalúdok ma ďumbier vplyv. Priaznivo pôsobí aj na črevá – pomáha predchádzať črevným virózam, ktoré sa prejavujú hnačkami, zabraňuje plynatosti a stimuluje chuť do jedla.

břicho

– Antiplesňové účinky tejto rastliny využijú hlavne ľudia s plesňovými ochoreniami nôh. Stačí ponoriť nohy na cca 10 min. do zázvorového odvaru. Váš problém sa značne obmedzí.
– Ak vás počas tehotenstva trápia ranné nevoľnosti dajte si zázvorový čaj. Tlmí žalúdočné problémy. Pozor – počas tehotenstva by ste nemali užiť viac než 3 g zázvoru denne.